تبلیغات

» بیمه های مهندسی

این بیمه نامه تضمین كننده سرمایه در بخش دولتی و خصوصی بوده و می توان آن را عاملی در جهت رونق چرخه اقتصادی کشـور دانست، در بیمـه نامه های مهندسی کلیه خسـارات فیزیکی غیر قـابل پیش بینی ناشی از حـادثه، در حین اجرای طرح های عمرانی زیر بنایی و عملیات ساختمانی واحدهای مسكونی، اجرای عملیات نصب یا مونتاژ، شکست ماشین آلات صنعتی و... تحت پوشش قرار می گیرد.

 مهمترین بیمه های ارائه شده در این رشته عبارتند از :        

بیمه تمام خطر پیمانكاران       

بیمه تمام خطر نصب             

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاری

 بیمه سازه های تكمیل شده        

بیمه شكست ماشین آلات        

بیمه تجهیزات الكترونیكی

بیمه فساد كالا در سردخانه ها و ...

  

بیمه تمام خطر پیمانکاران

این بیمه‌نامه اصولا برای پوشش پروژه‌های ساختمانی و عمرانی به‌کار می‌رود و آنها ‌را از زمان شروع تا پایان تحت پوشش قرار می‌دهد. بر اساس این بیمه‌نامه، خسارت‌های فیزیكی غیرقابل پیش‌بینی و ناشی از حادثه در حین اجرای پروژه‌های عمرانی، زیربنایی و عملیات ساختمانی انواع سازه از قبیل ساختمان‌های مسكونی، اداری، برج‌ها، كارخانجات، سیلوها، راه‌ها، راه‌آهن، فرودگاه، سدها، پروژه‌های آبیاری و زهكشی، تونل‌ها، لوله‌كشی فاضلاب، مخازن آب، موج‌شكن‌ها و مانند آن تحت پوشش قرار می‌گیرند.

عوامل زیادی از جمله( آتش‌سوزی، صاعقه، انفجار، سیل، طغیان آب، انواع طوفان، زلزله، نشست، لغزش و رانش زمین، دزدی، طراحی غلط، اجرا با كیفیت نازل، فقدان مهارت، غفلت، اعمال ناشی از سوءنیت یا خطای اشخاص) باعث بروز خسارت در انواع سازه‌ها می‌شوند كه ضمن به هدر رفتن سرمایه، سلامت جامعه را نیز به مخاطره خواهند انداخت.

در بیمه یادشده علاوه بر پوشش‌های فوق، خسارت‌های وارد به ساختمان، خسارت‌های جانی و مالی در برابر اشخاص ثالث و برداشت ضایعات نیز قابل بیمه شدن می‌باشند و پس از تحویل موقت، دوره نگهداری (دوره تضمین) نیز به منظور ایفای تعهدات قرارداد تحت پوشش قرار می‌گیرد.

مطابق بند(ج)ماده‌21شرایط عمومی پیمان(مصوب سازمان مدیریت و برنامه ریزی سابق كشور) پیمانكار موظف است پیش از آغاز فعالیت كارهایـی كه در اسـناد پیمان تعیین شـده را در مقـابل حوادثی كه در اسنـاد یاد شده مشخـص گردیده، به نفـع كارفـرما نزد موسسه‌ای كه مورد قبول كارفرما باشد، بیمه نماید.

 

بیمه تمام خطرنصب

موضوع این بیمهنامه پوشش تمام خطر مربوط به نصب ماشینآلات و تجهیزات و همچنین نصب هرگونه سازه با اسکلت فلزی بوده و شرایط آن نیز مشابه بیمه تمام خطر پیمانکاران است.

بیمه سازه های تکمیل شده

با اتمام پروژههای تمامخطر پیمانکاران، مالکان میتوانند در زمان بهرهبرداری از بیمه سازههای تکمیلشده استفاده نمایند. شرایط و پوششهای این بیمهنامه مشابه بیمه تمامخطر پیمانکاران است.

بیمه شکست ماشین آلات

در اوایل قرن بیستم به منظور ارائه پوشش جامع برای دستگاه ها، ادوات گرانقیمت، ماشین آلات و تجهیزات مكانیكی مورد استفاده در بخش صنایع به وجود آمد.

بیمه شکست ماشین آلات نه تنها برای کارخانجات بزرگ که دارای واحدهای بزرگ و یا دستگاه های کاملا خودکار جهت تولید هستند بلکه برای کارگاه های کوچک و متوسط نیز که شکست ماشین آلات نتایج مالی غیر قابل جبرانی برای آنها در بردارد، مفید می باشد.

هدف اولیه این بیمه حمایت از بیمه گزار در برابر خطرات ناشی از وقوع یك خسارت ناگهانی و غیر قابل پیش بینی می باشد، لذا با پرداخت مبلغی ثابت به عنوان حق بیمه سالیانه می توان هزینه های ناشی از وقوع این گونه خسارات را به بیمه گر واگذار نمود.

در صورت عدم وجود این بیمه، صاحبان ماشین آلات می بایست همواره مبالغی از سرمایه خود را جهت جبران خسارات احتمالی نگهداری نمایند، این عمل نه تنها بخشی از سرمایه آنها را به صورت راكد و غیر قابل استفاده در می آورد  بلكه چنانچه خسارتی هم حادث گردد بدلیل اینکه هزینه های جبران خسارت بیش از ذخایر مالی شرکت می باشد، موجب می گردد که بخشی از درآمدهای جاری مؤسسه نیز به این امر اختصاص یابد و بدیهی است كه در چنین حالتی مؤسسه با مشكلات مالی عدیده ای مواجه خواهد شد (به خصوص در سال های اولیه فعالیت مؤسسات كه میزان ذخایر آنها بسیار ناچیز است).

 

بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاری

این نوع بیمه نامه ماشین آلاتی را كه فاقد شماره شهربانی هستند و معمولا برای كار در پروژه ها از آنها استفاده می شود، تحت پوشش قرار می دهد.

برای مثال می توان از ماشین آلات ساختمانی، راهسازی مانند لودر، بولدوزر، گریدر، بیل مكانیكی غلطك، تاوركرین، جرثقیل نام برد.

این نوع بیمه از انواع بیمه نامه های تمام خطر می باشد كه به جز چند استثناء كه در شرایط عمومی بیمه نامه قید گردیده تقریبا هر نوع خسارت ناگهانی غیر قابل پیش بینی را جبران می نماید. .


بیمه تجهیزات الکترونیک

تمام تجهیزات و دستگاه‌هایی که ارزش قطعات الکتریکی و الکترونیکی از ارزش قطعات مکانیکی در آنها بیشتر باشد مانند:

 وسایل تصویربرداری، ماشینهای اداری، دستگاههای فتوكپی، ویدئو دستگاههـای ضبط و پخش صدا، سیستم ناوبری دریایی و هوایی، دستگاههای الكترونیكی مخابرات،تجهیزات پزشكی،آزمایشگاهی،دندانپزشكی، تحقیقاتی   اندازه گیری،  نقشه برداری،  کـامپیوتری و ...تحت پوشش این بیمه قرار میگیرند.

درواقع این بیمه یک بیمه حوادث بر مبنای تمام خطرات است که خسارت های فیزیکی ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی را که بر موضوع مورد بیمه وارد آید جبران می‌کند.

بیمه فساد کالا در سردخانه

این بیمـه نامـه خسارت هـای وارد به کلیـه کالاهـای قابـل نگهـداری در سردخانه ها از قبیل مواد پروتئینی، میوه جات و سبزیجات، فرآورده های لبنی و نیز مواد شیمیائی و داروئی را تحت پوشش قرار می دهد.

بیمه فساد کالا در سردخانه خساراتی را که بر اثر اخلال در سیستم تبرید یا سرمایش محفظه‌های سردخانه بوجود می آید، جبران می نماید.

بیمه های خاص

بسیاری از پوشش‌های بیمه‌ای را می‌توان متناسب با نیاز و خواست بیمه‌گذاران طراحی نمود. برای برخی از انواع پوشش‌های بیمه‌ای تقاضای انبوه در سطح جامعه وجود ندارد بلكه این پوشش‌ها برای مشاغل خاص، با نیازها و محدودیت‌های خاصی موضوعیت دارد. برخی از انواع متداول این نوع پوشش‌های بیمه‌ای را به شرح ذیل می‌توان برشمرد:

 

 

بیمه هواپیما

در این بیمه نامه کلیه خسارت های وارد به بدنه هواپیما، هزینه های متعارف و ضروری جهت بازسازی نقاط آسیب دیده ناشی از حادثه، جبران صدماتی که در طول عملیات پرواز یا بهره برداری از مورد بیمه به اشخاص ثالث وارد گردیده، جبران غرامات جانی ناشی از صدمات جسمانی وارد به مسافرین و خدمه پروازی در طول پرواز و همچنین خسارات وارد بر وسایل شخصی و بارهای همراه  مسافرین، تحت پوشش این بیمه نامه قرار می گیرد.

در قالب بیمه هواپیما می توان کلیه هواپیماهای تجاری ( مسافربری و cargo)، هواپیماهای سبک و فوق سبک (آموزشی ،تفریحی ، خدماتی ، کایت ، گلایدر و بالگرد )را نیز بیمه نمود.


بیمه کشتی و شناور

در این نوع بیمه نامه کلیه خسارت های وارد به بدنه، مـاشین آلات و تجهیـزات  اضافی و یانصب شده برروی شناور در حوادث دریایی شامل: تصادم دریایی،  طوفان دریایی، آتش سوزی، صاعقه، انفجار، بر خورد با اسکله، به گل نشستن، از بین رفتن کلی و غرق شدن، برخورد یا سقوط  اجسام خارجی  به داخل شناور و ... همچـنین مسـئولیت  مالـكان و بهره برداری در مقابل اشخاص ثالث بر اسـاس کلوز های280281و 294 با توجه به شرایط مندرج در بیمه نامه تحت پوشش قرار می گیرد.


بیمه انرژی

در این نوع بیمه نامه قراردادهای تخصصی و سرمایه های كلان مربوط به سكوهای نفتی، پالایشگاه ها، انبارها، طرح های لوله گذاری، تأسیسات پتروشیمی و انواع سازه های مربوطه در دو بخش خشكی و فراساحل تحت پوشش قرار می گیرد.


بیمه کیفیت ساختمان (بیمه نامه عیوب اساسی و پنهان ساختمان)

مسکن یکی از نیازهای اساسی جامعه محسوب می گردد که پس از غذا و پوشاک مهم ترین نیاز انسان ها می باشد. و از طرفی یک کالای سرمایه ای محسوب می شود که بخش بزرگی از دارایی مردم را تشکیل می دهد.

تا به امروز تلاش های زیادی در خصوص کیفیت ساختمان انجام پذیرفته است ولی بعلت عدم کیفیت مطلوب در حوزه ساخت و ساز و خسارت های فراوانی که با هر بار خرابی ناشی می گردد و عدم جبران آن و نگرانی مصرف کنندگان اصلی ساختمان، بیمه کوثر را بر آن داشت تا با بهره گیری از دسـتاوردهای کشورهای مختلف، کارشـناسان و متخصصان داخلی، بیمه نامه عیوب اساسی و پنهان ساختمان (کیفیت ساختمان) را ارائه نماید.